Az operatív és pénzügyi lízing összehasonlítása egy igen lényeges kérdés, hiszen a döntés nem egyszerű. Aki nem ismeri a két konstrukció közötti különbségeket könnyen eshet abba a hibába, hogy nem megfelelő finanszírozási formát választ, ez pedig sem rövid, sem pedig hosszú távon nem tesz jót a cég pénzügyi terveinek.
Lássuk, hogy mit nevezünk operatív lízingnek!
A legtöbb tévhit általában éppen ezzel a lízingformával van, ezért korábbi blogbejegyzéseinkben már többször beszéltünk erről a témáról. Az operatív lízing során a lízingbe vevő az autót csak meghatározott időszakra használhatja, a szerződéses időszak végén vissza kell adnia lízingcégnek, valamint a lízingbe vevő nem rendelkezik az eszköz megvásárlásának jogával.
A fenti leírásból látható, hogy az operatív lízing gyakorlatilag megegyezik a tartós bérlettel, amikor a bérlő a szerződésés időszakban használja a gépjárművet, majd a bérleti idő lejártával azt visszaszolgáltatja.
A pénzügyi lízing ezzel szemben némileg más tulajdonságokkal bír…
A pénzügyi lízing során a lízingbe vevő az eszköz használatával együtt lehetőséget kap a tulajdonjog megszerzésére is, mégpedig a lízing időszak lejártát követően. A pénzügyi lízing általában hosszútávú szerződést jelent, és a lízingelt gépjármű esetében a szerződés lejárta után a szerződő vételi opcióval rendelkezik. Az autólízing részletes jelentéséről oldalunkon további információkat találhatsz!
Az operatív és pénzügyi lízing összehasonlítása
A két konstrukcióban vannak hasonló és vannak különböző pontok. Mindkettőnél megegyezik, hogy a szerződés időszaka alatt a tulajdonjog a lízingbe (bérbe) adónál marad, a gépjárművet pedig a lízingbe (bérbe) vevő használja és ő az üzembentartója is. És akkor lássuk a különbségeket!
Az eszköz nyilvántartása operatív lízingnél a lízingbe adónál marad, a vételár ÁFA-tartalmát is ő igényli vissza. A havidíjak ÁFA-tartalma visszaigényelhető, a havidíj tartalmazza a finanszírozást, a casco-t, a KGFB-t, a szervizelést, a gumiztatást és az adókat. A lízingbe vevő (bérbe vevő) egy fix díj ellenében a szerződés időszakára megkapja a gépjárművet, melyet a szerződés végén vissza kell szolgáltatnia.
A pénzügyi lízing esetében az eszköz a lízingbe vevőnél kerül nyilvántartásba, az értékcsökkenést a lízingbe adó kiszámlázza a lízingbe vevő számára. A havidíjak ÁFA-tartalma nem igényelhető vissza, a havidíj csak a lízingdíjat tartalmazza. A szerződéses időszak végén a lízingbe vevő az autó tulajdonjogát, a kiszámolt maradványérték kifizetésével megszerezheti.
Kinek jó az operatív lízing?
Annak, aki rövid- vagy középtávon szeretné az autót használni, és nem kívánja az adott járművet megvásárolni. Illetve aki nem szeretne a karbantartással, javítással, biztosításokkal foglalkozni és költséghatékonyan szeretne autózni, akkor érdemes ezt a konstrukciót választani. Akkor is ez a jó választás, ha a szerződéses időszak végén egy új vagy másik autót szeretne a továbbiakban használni.
A pénzügyi lízing célcsoportja
Aki egy adott autót hosszú távon szeretne használni és az a célja, hogy a futamidő végén az adott jármű tulajdonjogát is megszerezze, a zárt végű pénzügyi lízinget kell választania, ami magánszemélyek számára is egy ideális választás. Ebben az esetben a futamidő alatt minden karbantartási, javítási feladat a lízingbe vevőre fog hárulni, valamint a casco, a kötelező biztosítás és más adók fizetéséről is gondoskodnia kell.
Az operatív és pénzügyi lízing összehasonlítása során látható, hogy mindkét lízingformának megvannak a maga előnyei. A legjobb választás mindig attól függ, hogy mi az érdeklődőnek a célja, elképzelése, elérhetőségeinken szívesen segítünk a döntésben!
Lépjünk kapcsolatba!
Itt gyorsan és egyszerűen intézheti ügyeit. A nap 24 órájában megtalálhatja a választ kérdéseire.