A casco biztosítás egy nagyon fontos és igen elterjedt biztosítási forma az autósok körében. Míg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) minden autós számára kötelező, addig a casco esetében ez egy választható kockázatviselési forma, és több feltétele is van. 

Hogy pontosan mire jó ez a konstrukció, és melyek a casco feltételei? Blogunkban körbejárjuk a témát.

 

Mi az a casco?

 

Korábbi blogbejegyzéseinkben sokféle információ megismerhető, érdemes átolvasni ezeket is. A casco egy önálló biztosítási forma, amely lehetőséget ad arra, hogy a gépjárműben okozott kárt a biztosító terhére és bizonyos önrész befizetése mellett helyreállítsuk. 

Míg a KGFB esetében a károkozó biztosítója a vétlen fél kárát téríti, addig a casco esetén a társaság a szerződő saját hibájából bekövetkezett baleset esetén is térít.

 

Mire terjed ki a casco biztosítás?

 

Ez a biztosítás tipikusan a gépjárművet érő anyagi károkra terjed ki függetlenül attól, hogy a kárt saját magunk, egy másik gépjármű vagy egy külső körülmény okozta. A fedezet kiterjed a balesetekre, például, ha a baleset a tulajdonos hibájából következett be. 

Kiterjed továbbá a vandalizmus által okozott károkra, ha az autó valamilyen szándékos rongálás áldozatává válik, vagy tűz, elemi kár éri. Elemi kár többek között a jég, a viharkár vagy más természeti csapás. És ami még rendkívül fontos, a casco lopás esetén is térít.

 

A biztosítás feltételei

 

Nagyon fontos, hogy a casco megkötése előtt mindig alaposan át kell tanulmányozni a szerződési feltételeket, hiszen ebben írja le a biztosító részletesen azt, hogy mely esetekben és hogyan téríti meg a károkat. Érdemes ezekkel tisztában lenni, így, amikor a kár bekövetkezik, nem érheti meglepetés a tulajdonost.

 

Mikor érdemes megkötni a cascót?

 

Ez a konstrukció számos előnnyel jár, különösen akkor, ha a jármű értékes, új, vagy a vezető gyakran közlekedik forgalmas utakon, vagy parkol rosszabb környéken. Ezekben az esetekben, ha önhibából következik be baleset, akkor a casco fedezi a javítást, így csupán az önrészt kell kifizetni. Ha az autót ellopják, akkor a biztosító térítése segít abban, hogy ne kelljen nulláról kezdeni az autóbeszerzést. 

 

Mikor kötelező a casco?

 

Bár ez a konstrukció hazánkban nem kötelező, azonban bizonyos esetekben előírás lehet annak megkötése. Az autólízing esetében a pénzügyi intézmény gyakran előírja, hogy meg kell kötni ezt a biztosítást, ennek oka az, hogy a bank vagy a lízingcég érdeke biztosítva legyen, és ha a lízingtárgy megsérül, megsemmisül vagy ellopják, akkor a cég megkaphassa a biztosítási összeget.

Hosszú távú autóbérlés vagy tartós bérlet esetén a casco általában benne van a bérleti díjban, az autókölcsönző cégek gyakran így biztosítják a járműveket a bérlés időtartamára, ezáltal a bérlőnek nem kell külön ezzel foglalkozni. A bérleti díj ilyenkor ezt is tartalmazza, ezzel védelmezi a bérlőt baleset vagy károk esetén.

 

A casco megkötése

 

A különböző társaságok más-más ajánlatot adnak ugyanarra a gépjárműre, ezért érdemes összehasonlítani a különböző ajánlatokat. Az is előfordul, hogy egyes biztosítók bizonyos autótípusokat, felszereltséget vagy teljesítményt, illetve az autó magas életkorát kizárják, így ezekre nem kötnek cascót. Az önrész mértéke is különböző lehet, ez ugyanis nagyban befolyásolja a biztosítási díjat.

Ha egy bérelt autóban okoz kárt a bérlő, akkor a bérleti díjban szereplő casco bizonyos mértékig fedezi a kárt, de sok esetben a bérlőnek önrészt vagy más díjakat is kell fizetnie. Azonban ezek az összegek még így is sokkal alacsonyabbak, mint a kár teljes összege. Amennyiben tartós autóbérletre van szükség, elérhetőségeinken szívesen segítünk!

Lépjünk kapcsolatba!

Itt gyorsan és egyszerűen intézheti ügyeit. A nap 24 órájában megtalálhatja a választ kérdéseire.

roadcapitalkft@gmail.com

+36 30 326 6040

+36 30 601 2197

Kedve támadt továbblépni, pontos ajánlatot kérni, meghallgatni kollégáink tippjeit? Adja meg elérhetőségét, írjon nekünk!