A lízing az egyik legnépszerűbb finanszírozási forma, azonban az autó lízing jelentése még napjainkban is gyakran keveredik más finanszírozási formákkal. Lehetővé teszi azt, hogy a magánszemélyek és a cégek úgy használhassák a gépjárművet, mintha annak a teljes vételárát kifizették volna. 

A lízing ugyanis lehetőséget ad arra, hogy az autó tulajdonjoga a lízingbe adónál maradhasson, miközben a havidíj fizetésével biztosított a lízingbe vevő számára a használati jog. Ennek a finanszírozási formának számos különböző formája létezik, ezért fontos alaposan tájékozódni a rendelkezésre álló lehetőségekről, így biztosan megtalálhatjuk a számunkra ideális megoldást.

 

A nyílt végű lízing

 

A lízingkonsrukciók között két fő típus különböztethető meg: a zárt és a nyílt végű változat. Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei, hátrányai és specifikus alkalmazási területei. Az oldalunkon található blogban több erre vonatkozó cikk is található, érdemes szemezgetni közöttük!

A nyílt végű konstrukcióban a futamidő végén nem kerül meghatározásra fix összegű hátralévő tartozás, amelyet ki kellene fizetnie az ügyfélnek, ehelyett három lehetőség közül választhat:

  1. Visszaadja az autót a lízingelő cégnek, és nem kell többet fizetnie.
  2. Új lízingszerződést köt, ha meg van elégedve az autóval és tovább szeretné használni, vagy másik autót szeretne
  3. Megvásárolja az autót, jellemzően a piaci ár körüli összegért.

Látható, hogy ez a forma nagy rugalmasságot biztosít a lízingbe vevő számára, mivel ebben az esetben nem szükséges előre meghatározni a futamidő végén fizetendő összeget, és több döntési lehetőség között választhatunk.

 

A zárt végű autó lízing jelentése

 

A zárt végű pénzügyi lízing esetében a gépjármű a futamidő végén egy fix összegért, úgynevezett maradványértéken vásárolható meg. Ha ez megtörténik, akkor az autó tulajdonjoga is átszáll. A nyílt és zárt végű lízingekről blogunkban már beszéltünk, a zárt végű konstrukció esetében az ügyfél pontosan tudja azt, hogy a futamidő végén milyen feltételekkel fogja megszerezni a gépjárművet, így előre kalkulálhat a költségekkel.

 

Cégeknél az ÁFA kérdésére is oda kell figyelni!

 

ÁFA szempontjából másképp adózik a nyílt és a zárt lízing, mivel a nyílt változat a tartós bérlethez hasonlít, míg a zárt a vásárláshoz. A nyílt végű lízingnél a lízingdíj ÁFA-tartalma azonnal visszaigényelhető, de csak üzleti felhasználás esetében. Éppen ezért lényeges, hogy a könyvelő megfelelőképpen könyvelje ezeket a számlákat.

 

Melyik formát érdemes igénybe venni a magánszemélyeknek és a cégeknek?

 

A magánszemélyek számára a zárt végű lízing tűnik az ideális választásnak, mivel a futamidő végén meg lehet vásárolni fix értéken a gépjárművet. Emellett a törlesztőrészletek előre kalkulálhatóak, és a lízingbe vevő már a futamidő elején tudja, hogy milyen vételi összegre számíthat.

A cégek számára mindkét konstrukció megfelelő lehet, a különbség annyi, hogy milyen céllal szeretné a cég az autót üzemeltetni. Amennyiben nem cél az, hogy az autó a cég tulajdonába kerüljön, akkor a nyílt végű lízing az optimális választás. Ez egy rugalmas lehetőség, hiszen a futamidő végén több lehetőség is a cég rendelkezésére áll. Ha azonban a gépjárművet szeretné megszerezni, akkor inkább a zárt végű konstrukciót célszerű választani.

Az autólízing jelentése nagyon fontos, hiszen hosszú távú elköteleződésről beszélhetünk. Oldalunkon tartós bérletre is és rövid távú bérletre is lehetőség van, flottakezelőként pedig számtalan szolgáltatással állunk a bérlők rendelkezésére.

Lépjünk kapcsolatba!

Itt gyorsan és egyszerűen intézheti ügyeit. A nap 24 órájában megtalálhatja a választ kérdéseire.

roadcapitalkft@gmail.com

+36 30 326 6040

+36 30 601 2197

Kedve támadt továbblépni, pontos ajánlatot kérni, meghallgatni kollégáink tippjeit? Adja meg elérhetőségét, írjon nekünk!