Cégautó vásárlása esetén szinte biztos, hogy feljön az autó finanszírozás mint opció, hiszen hazánkban jelenleg ez az egyik legelterjedtebb módja egy cég gépjármű beszerzésének. Akárcsak az alternatíváknak (pl. az operatív lízingnek), ennek is megvannak a maga előnyei és hátrányai. Az alábbi cikkben az autó finanszírozásába fogunk elmerülni, megvizsgálva a pozitív és a negatív oldalait.

 

Hazánkban manapság továbbra is sokan döntenek az autólízing mellett. Nem véletlen, hiszen az új autókhoz kínált lízingajánlatok igen kedvezőek a mai piaci állapotokhoz képest. Emellett lehetőséget ad a lízingbevevőnek, hogy futamidő végére vagy megtartsa a járművet (zárt végű lízing) vagy pedig visszaszolgáltassa azt, és helyette mást válasszon (nyílt végű lízing).

 

Amennyiben többet olvasnál az autólízingről vagy a tartós bérletről, akkor látogasd meg blogunkat, ahol további hasznos információkat olvashatsz.

1. Tulajdonképpen mi is az autólízing?

 

Az autó finanszírozás abból áll, hogy a lízingbevevő egy havi összeget fizet, meghatározott ideig a lízingbe adónak az adott gépjármű használati jogáért. Mint ahogyan azt fentebb említettük, létezik nyílt, illetve zárt végű lízing. Az előbbi esetén a futamidő lejártával az autó tulajdonjoga nem ruházódik át a lízingbevevő nevére, míg az utóbbinál igen.

2. Milyen előnyökkel jár a pénzügyi lízing?

 

Autó finanszírozásba akár már null forint önerővel is be lehet szállni, tehát a legelejétől kezdve kisebb a tőkelekötés a lízingelő cég számára.

 

A nyílt végű pénzügyi lízing futamidejének végén két opció közül választhatunk: ha kifizetjük a maradványértéket, akkor megtarthatjuk az autót. Ha viszont nem, akkor lehetőséget kapunk arra, hogy a futamidő végén egy új autó lízingelésébe kezdjünk. Ez különösen előnyös, ha az adott vállalkozás gyakran szeretné felfrissíteni gépjárműállományát. 

3. Melyek az autólízing hátrányai?

 

Autólízing esetén a gépjármű karbantartását és szervizelését a lízingbevevőnek kell intéznie és finanszíroznia, kivéve akkor, ha a lízingbeadó ezt átvállalja. Ebben az esetben általában magasabb szokott lenni a havidíj. Amennyiben a zárt végű lízing futamidejének végén járunk, akkor a lízingelt gépjármű tulajdonjogát a lízingbe vevő kapja meg. Ez járhat némi hátránnyal is, hiszen ezt követően saját erőforrásból (ha a futamidő alatt a lízingbeadó karbantartotta az autót) kell fenntartani a gépkocsit, ami megintcsak sok kiadással járhat. 

4. Az operatív lízing 

 

Amennyiben egy vállalkozásnak csak egy bizonyos ideig vagy egy projekt lefolyásáig van szüksége céges autóra, akkor érdemesebb megfontolni a tartós autó bérletet (másnéven operatív lízinget). Ez tulajdonképpen csak egyfajta bérlés, tehát a futamidő végével nem kell a bérlőnek azzal foglalkoznia, hogy mi fog az autóval történni.

 

Általánosságban véve az operatív lízinget biztosító cégek szolgáltatásaiba van foglalva a bérbe adott autó karbantartása, szervizelése illetve annak költségeinek fedezése. Emellett a tartósan bérelt járműre nem kell értékcsökkenést fizetni, hiszen nem eszközként van számontartva a bérlő cégek mérlegében. További fontos információkat is olvashatsz korábbi blogcikkünkben a tartós autóbérlésről.

5. Mikor, milyen autó finanszírozás ideális?

Ha hosszú távra szeretnél cégednek gépjárművet biztosítani, akkor érdemes a pénzügyi lízinget választani. Hiszen ekkor lehetőséged van a nyílt és a zárt végű lízing közül választani, tehát vagy megtartod a futamidő végén az adott autót, vagy pedig lízingelsz egy másikat. Ha kérdésed van, vagy ajánlatot szeretnél kérni, akkor lépj velünk kapcsolatba elérhetőségeinken!

Lépjünk kapcsolatba!

Itt gyorsan és egyszerűen intézheti ügyeit. A nap 24 órájában megtalálhatja a választ kérdéseire.

roadcapitalkft@gmail.com

+36 30 326 6040

+36 30 601 2197

Kedve támadt továbblépni, pontos ajánlatot kérni, meghallgatni kollégáink tippjeit? Adja meg elérhetőségét, írjon nekünk!