Bizonyára mindenki hallott már pénzügyi és operatív lízing fogalmáról. Ezek a finanszírozási formák nagy segítségünkre lehetnek akkor, ha szüksége van vállalkozásunknak új gépjárműre, de nincs lehetőségünk egyben kifizetni az autó árát vagy hitelt felvenni.

 

Mi az operatív lízinget kínáljuk, ha cégednek érdekes lehet ez az opció, próbáld ki tartós autó bérlet szolgáltatásunkat! Annak érdekében, hogy teljes legyen a kép, és könnyebb legyen a döntés, cikkünkben most részletesen is bemutatjuk a lízing típusait.

1. Mi is az a lízing?

Ekkor a lízing tárgya (ebben az esetben egy személygépkocsi) egészen addig marad a lízingbeadó tulajdonában míg a lízingbevevő be nem fizeti az utolsó részletet. Ez mindkét fél számára igen kedvező, hiszen a bérlő ugyanúgy használhatja az adott autót, mintha a sajátja lenne. Azonban a futamidő alatt nem adhatja el, hiszen a lízingbeadó tulajdonjogát képezi a gépjármű, és a törzskönyv az ő tulajdonában marad, míg a lízingbevevőnél csak a forgalmi engedély marad.

2. Milyen fajtái vannak?

 

Ahogy azt említettük, a lízingnek két fajtája van: az operatív, illetve a pénzügyi verzió. Utóbbi esetén a bérbeadó egyfajta finanszírozási szerepet tölt be. A futamidő lejártával a lízingbevevő lehetőséget kap arra, hogy a lízingtárgy tulajdonjogát megszerezze.

 

Az operatív lízing esetében a lízingbeadó nem tölt be finanszírozási szerepet, hanem egyfajta szolgáltatást nyújt a bérlő részére. A szerződés végével a lízingbevevőnek vissza kell szolgáltatnia a bérbe adott tárgyat.

 

Gépjárműlízingnél mindkét típusnál egy havi összeget fizet a bérbevevő a bérbeadónak.

3. A pénzügyi lízingről röviden:

Ez jelenleg a leggyakrabban igénybe vett lízingtípus. Két fajtája van: nyílt és zárt végű lízing. Az előbbi esetében a futamidő lejártával kedvezményes áron megvásárolhatóvá válik a lízingelt autó, míg az utóbbinál átruházódik a gépjármű tulajdonjoga a lízingbevevő nevére.

 

Vállalkozások szempontjából ez a lehetőség némi hátrányokkal járhat, hiszen az autó használatával járó költségeket a lízingbevevőnek kell fedeznie. Beleértve az adókat, az értékcsökkenést, a kamatkiadásokat, a szervizelést, sőt a karbantartást is.

4. Az operatív lízing, azaz a tartós autó bérlet:

 

Ennél a lízingfajtánál egy havi összeg keretében egyfajta szolgáltatást nyújt a bérbeadó a bérlőnek. A szerződés lejártával nincsen lehetősége a bérlőnek megvásárolni a bérbe adott gépjárművet, hiszen ez a bérbeadó tulajdonát képezi. 

 

Azonban ennek köszönhetően a bérleti díj általában tartalmazza az összes olyan költségeket és ügyintézést, melyet egy autó használata igényel, beleértve még a gumiabroncsok cseréjét is. Ez hatalmas segítséget nyújt a lízingbevevő félnek, hiszen mindent a bérbeadó cég intéz. Sőt, a bérleti díj költségként számolható el a mérlegben, tehát visszaigényelhetővé válik.

 

Az operatív lízing előnyeiről blogcikkünkben korábban már részletesen írtunk, érdemes innen is informálódni.

5. Pénzügyi vagy operatív lízing?

 

Azt szinte minden vállalkozás magának döntheti el, hogy pénzügyi vagy operatív lízing segítségével jut gépjárműhöz. Azonban általánosságban elmondható, hogy az olyan cégeknek, melyeknek csak egy meghatározott időre van szükségük autóra, vagy éppen nagy járműflottát üzemeltetnek, azoknak jobban megéri a tartós autó bérletet igénybe venni. Így ugyanis nem lesz köteles a futamidő végére megtartani az autót, illetve az ezzel megspórolt pénzösszeget más területek fejlesztésére fordíthatja.

 

Ha további kérdéseid merültek fel az operatív lízinggel kapcsolatban, akkor nyugodtan keress minket elérhetőségeinken!

Lépjünk kapcsolatba!

Itt gyorsan és egyszerűen intézheti ügyeit. A nap 24 órájában megtalálhatja a választ kérdéseire.

roadcapitalkft@gmail.com

+36 30 326 6040

+36 30 601 2197

Kedve támadt továbblépni, pontos ajánlatot kérni, meghallgatni kollégáink tippjeit? Adja meg elérhetőségét, írjon nekünk!